Okulary przeciwsłoneczne – jak używać!

Zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym wyznajemy zasadę, że uczymy się przez cały czas.

Uczymy się z różnych powodów. My lubimy uczyć się, ponieważ wiedza poszerza nasze spojrzenie na świat, daje nam większą swobodę funkcjonowania, i co ważne pozwala nam łatwiej zrozumieć procesy jakie mają miejsce wokół nas.

Staramy się ją czerpać ze wszystkich otaczających nas źródeł. Metoda ta sprawia, że z dostępnych informacji kreujemy użyteczne, praktyczne i obiektywne kompendium, które w zależności od potrzeb możemy także swobodnie modyfikować oraz uzupełniać.

Co jednak najbardziej według nas istotne zdobytą oraz przeanalizowaną wiedzą połączoną z osobistymi doświadczeniami możemy podzielić się z innymi. Także z innymi bardzo chętnie dyskutujemy i rozmawiamy na wiele tematów co sprawia, że na różne aspekty możemy spojrzeć z kilku punktów widzenia.  

Naszą wiedzą bardzo chętnie się także dzielimy. W naszym przekonaniu sprawia to, że wspólnie z Wami rozumiemy się jeszcze lepiej. My uczymy się od Was i mamy nadzieję odwzajemnić się dokładnie tym samym.

Ten artykuł powstał z założeniem ujednolicenia Waszej wiedzy na temat okularów przeciwsłonecznych, a precyzując na temat użytkowania okularów przeciwsłonecznych i sposobów, które sprawią, że będziecie mogli żyć wspólnie z nimi długo i szczęśliwie. 

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że to co przeczytacie poniżej dotyczy okularów praktycznie wszystkich marek. Przez cały czas jaki współpracujemy z marką Knockaround jako oficjalny dystrybutor w Polsce zaobserwowaliśmy duży deficyt tego typu „tipów” i informacji. Śmiało, wobec tego używajcie swojej nowej wiedzy także wobec okularów innych firm

Historia zawsze zaczyna praktycznie się tak samo… Odczuwacie potrzebę posiadania okularów przeciwsłonecznych z różnych powodów. Zbliża się lato, Wasz urlop, słońce daje się we znaki do tego stopnia, że komfort całodziennego mrużenia oczu jest co najwyżej znikomy.

Coraz częściej zdarza się także, że trafiacie do naszego sezonowego POP UP Store w Jastarni i widzicie najładniejsze okulary przeciwsłoneczne w życiu i po prostu nie możecie im się oprzeć. Taka sama sytuacja może mieć miejsce podczas przeglądania nieprzebranych zasobów Internetu lub podczas odwiedzin różnego rodzaju imprez modowych, w których zdarza nam się brać udział.

Są! One, właśnie te, piękne, jedyne w swoim rodzaju. Okulary przeciwsłoneczne, w których czujecie się znakomicie, pasują do Waszego stroju, charakteru, kształtu buzi. Są wygodne, dają Wam wreszcie ten komfort, którego tak bardzo potrzebowaliście. Jesteście na wyczekanych wakacjach lub urlopie, świeci słońce, jest pięknie… emocje sięgają zenitu!

Wróćmy jednak na Ziemię, do momentu, kiedy kupujecie lub dostajecie w łapki swoje nowe kolorowe lub zupełnie spokojne i klasyczne cudeńka.
Podczas, gdy robicie u nas zakupy stacjonarne sprawa jest dużo prostsza, ponieważ najważniejsze informacje dotyczące użytkowania Waszych nowych okularów przekazujemy Wam osobiście. Trochę trudniej robi się w momencie, gdy robicie u nas zakupy online.

Oczywiście za każdym razem i do każdych zakupów okularów przeciwsłonecznych dodajemy krótką instrukcję użytkowania, która dostępna jest także na stronie produktu. Nie mamy jednak stuprocentowej pewności czy informacje w niej zawarte są dla Was zrozumiałe i czy wszyscy z Was poświęcą tą ważną chwilę, aby się z nimi zapoznać.

Właśnie z tego powodu pozwoliliśmy sobie przygotować ten artykuł, który mamy nadzieję w prosty, jasny i przystępny sposób sprawi, że opieka nad Waszym nowym towarzyszem słonecznych dni będzie tak oczywista, prosta i zrozumiała jak codzienne ładowanie Waszego telefonu komórkowego.     

Okulary przeciwsłoneczne z lustrzanymi soczewkami na co uważać…?

Lustrzane soczewki okularów przeciwsłonecznych wymagają szczególnej uwagi bez względu na ich producenta oraz cenę, za którą zostały zakupione. Jest to pierwszy, najbardziej narażony na uszkodzenia element okularów przeciwsłonecznych i absolutnie nie chcemy z tego robić tajemnicy.

Z doświadczenia wiemy, że najczęstszymi powodami uszkodzeń lustrzanej warstwy soczewek w okularach są następujące czynniki i przestrzeganie poniższych zasad sprawi, że wszyscy będziecie mogli cieszyć się swoimi okularami przez naprawdę długi czas.

Substancje te są bardzo agresywne dla lustrzanej warstwy soczewek, ponieważ po odparowaniu wody pozostawiają na powierzchni soczewek stałe zabrudzenia w formie ziaren piasku, kryształków soli lub chloru.

Próba wytarcia z powierzchni soczewki drobin soli lub piasku, które dodatkowo nierzadko przybrudzone są na przykład kremem do opalania sprawia, że w połączeniu z woreczkiem do okularów lub jakimkolwiek innym materiałem, którym będziemy chcieli przetrzeć soczewki tworzy nam się coś na kształt mikro papieru ściernego którym nieświadomie łatwo jest zrobić rysy na powierzchni soczewek.

Chlor to pierwiastek chemiczny o silnych właściwościach utleniających oraz wybielających. Jest też znany ze swoich właściwości dezynfekujących. Niestety nie jest to przyjaciel soczewek okularów przeciwsłonecznych.  

Aby zapobiec uszkodzeniom soczewek okularów zarówno lustrzanych jak i klasycznych należy uprzednio umyć całe okulary pod bieżąca ciepłą wodą z mydłem zmywając wyżej wspomniane zabrudzenia i delikatnie wysuszyć oprawki oraz soczewki

Zmywanie zimną wodą, płukanie w jeziorze, rzece, morzu lub innym zbiorniku wodnym niestety może nie być skuteczne.

Przecieranie soczewek okularów o ubranie. 

To zjawisko można nazwać mianem dość powszechnego. Obserwujemy je niestety praktycznie wszędzie. Soczewki okularów mają to do siebie, że łatwo je ubrudzić bądź zanieczyścić.

Dotkniemy je palcem, zostaje ślad, jesteśmy na wyjeździe i obserwujemy szalejące fale oceanu o zachodzie słońca, a na soczewkach osadza się słona morska bryza, pada deszcz a nasze ulubione okulary mokną, gdy chwilę temu smagał je wiatr unoszący sporą ilość kurzu, pyłu lub piasku.

Co robimy?

Zdejmujemy okulary przeciwsłoneczne i wycieramy o ubranie, koszulkę, bluzkę lub cokolwiek jest pod ręką.

To idealny przepis na pierwsze uszkodzenia powierzchni soczewek, a w przypadku soczewek lustrzanych to przepis na pierwsze dobrze widoczne uszkodzenia lustrzanej powierzchni soczewki.

Dlaczego?

Soczewki okularów przeciwsłonecznych to delikatna powierzchnia, a w przypadku tych lustrzanych pokryta dodatkową cienką powłoką nadającą soczewce określony kolor. Wycierając brudną powierzchnie soczewki okularów szorstkim materiałem ubrania rozcieramy tylko zabrudzenia na soczewce. Jeżeli zabrudzenia mają charakter stałych drobinek jak kurz, piasek lub kryształki soli to dość łatwo powstają ślady w formie delikatnych zarysowań.

Uszkodzenia jeszcze łatwiej powstają, gdy wycieramy soczewki zanieczyszczonym materiałem, który nierzadko uzbrojony jest w szorstkie wykończenia, szwy, nadruki, cekiny, suwaki i tym podobne.

Powtarzając tą czynność kilka razy bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której cała powierzchnia lustrzana soczewki będzie nosiła wyraźne zarysowania i uszkodzenia.

Jak temu zaradzić?

Jeżeli nie chcesz uszkodzić soczewek to bez względu na wszystko przy ich czyszczeniu należy stosować się do wspomnianej już wyżej zasady.

Przed przecieraniem soczewek należy umyć całe okulary pod bieżąca ciepłą wodą z mydłem zmywając wspomniane zabrudzenia i delikatnie wysuszyć oprawki oraz soczewki

Przecieranie irchą lub dołączonym do okularów woreczkiem ochronnym z mikro fibry jest skuteczne wyłącznie, gdy na powierzchni soczewek znajduje lekkie, tłuste zabrudzenie lub niedrażniąca ciecz. Materiał, z którego wykonane są wyżej wspomniane produkty ma właściwości przede wszystkim absorbujące płyny, można nim też polerować delikatne powierzchnie.

Czystość ściereczek do okularów oraz woreczków ma kluczowe znaczenie. Brudny materiał nie spełni swojej funkcji, a w przypadku większych zabrudzeń również możemy nieświadomie uszkodzić soczewki swoich okularów.  Ściereczki do okularów oraz woreczki należy regularnie czyścić w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem.

Odkładanie okularów soczewkami do dołu

Do takiej sytuacji często dochodzi zupełnie nieopatrznie.

Zdejmujemy okulary przeciwsłoneczne z głowy lub nosa i odkładamy nieodpowiednio zewnętrzną stroną soczewek na szorstką powierzchnię stołu, ławki, murku etc. 

Przesunięcie okularów leżących w ten sposób po twardej i chropowatej powierzchni to ogromne ryzyko uszkodzenia soczewek.

Bardzo prosimy pamiętać również o fakcie, że okulary przeciwsłoneczne to stosunkowo lekki produkt. Ponieważ obcujemy z nimi na co dzień doświadczyliśmy także sytuacji, w której podczas próby zrobienia kolejnego świetnego ujęcia naszych kolorowych cudeniek te nagle zniknęły nam w mgnieniu oka…

Co się stało…? Kto jest winien…?

Wiatr!

Ten płata figle i nie uprzedza!

Okulary przeciwsłoneczne lecą swobodnie pchane podmuchem, a przy okazji doświadczają siły ziemskiej grawitacji, która nieuchronnie sprawia, że ostatecznie spotykają się z podłożem.

Dalej rękawy zakasuje fizyka oraz rachunek prawdopodobieństwa. Ten drugi odpowiedzialny jest za to jak nasze okulary wylądują na podłożu. Fizyka odpowie na pytanie czy na naszych latających okularach powstaną jakieś uszkodzenia. To oczywiście zależne jest od podłoża, na którym wylądują oraz wysokości, z której na owe podłoże przybyły.

Przechowywanie okularów

Trzymanie okularów w torbie lub plecaku „ze wszystkim”. Nawet gdy trzymamy okulary w miękkim ochronnym woreczku nie da to gwarancji, że okulary przechowywane w ten sposób nie będą narażone na uszkodzenie.

Często w torbach lub plecakach nosimy mnóstwo różnych rzeczy, które leżą na sobie bardzo ciasno. Podczas noszenia ich w ten sposób rzeczy przesuwają się względem siebie i o siebie ocierają.

Jeżeli trafią nam się w torbie lub plecaku klucze lub inne twarde przedmioty o ostrych krawędziach istnieje duże prawdopodobieństwo, że lustrzana powierzchnia soczewek zostanie nieopatrznie uszkodzona.

Aby zapobiec takiej sytuacji należy dodatkowo wyposażyć się w sztywny pokrowiec ochronny który sprawi, że okularom nie będzie ciasno. Tego typu twarde etui na okulary możecie oczywiście kupić w naszym sklepie!

Sztywne Etui do okularów

Twarde etui na okulary czarne

25,00 

Sztywne Etui do okularów

Etui na okulary różne kolory

25,00 

Okulary przeciwsłoneczne jak dbać?

Okulary przeciwsłoneczne nosimy na nosie

Nieużywane okulary przeciwsłoneczne chowamy do ochronnego pokrowca

Nie wycieramy okularów odzieżą

Nie należy przecierać soczewek okularów, na których znajdują się drobinki piasku, soli lub pozostałości chlorowanej wody

Brudne soczewki okularów czyścimy wyłącznie ciepłą wodą z kranu z dodatkiem mydła

Czysta Ircha oraz woreczek do czyszczenia okularów skutecznie usuwa wyłącznie delikatne, tłuste zabrudzenia

Zalecamy używanie sztywnego etui na okulary, który dodatkowo zabezpiecza okulary przed zgnieceniem oraz uszkodzeniami soczewek

Nie zalecamy czyszczenia lustrzanych soczewek okularów przy użyciu nasączanych chusteczek dostępnych w drogeriach – te przeznaczone są do czyszczenia okularów optycznych

Sami codziennie nosimy okulary przeciwsłoneczne, które sprzedajemy i wiemy, że przestrzeganie tych zasad bardzo ułatwia utrzymanie okularów i ich soczewek w bardzo dobrym stanie.

Jednocześnie z pełną świadomością zdajemy sobie sprawę, że Wasze okulary przeciwsłoneczne użytkowane są w bardzo różnych sytuacjach, a uszkodzenia soczewek mogą mieć bardzo różne podłoże. Dodatkowo jesteśmy w stałym kontakcie z producentem okularów celem przekazywania cennych informacji, które wpłyną na jeszcze większą wytrzymałość produktów.

Lustrzane soczewki nie są jednak i nie będą niezniszczalne i podobnie jak lakier nowego samochodu można je uszkodzić w jednej chwili, często zupełnie nieopatrznie.

Mamy również nadzieję, że ten artykuł sprawi, że Wasze okulary zakupione w zarówno w naszym jak i innych sklepach będą Wam towarzyszyć przed długie miesiące i lata.

Dodaj komentarz