POLARYZACJA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 

Okulary przeciwsłoneczne są jednym z najczęstszych akcesoriów do stylizacji. Jednakże często okulary za kilka lub kilkadziesiąt złotych, dostępne w sieciach handlowych czy na straganach nad morzem, mają tylko ciemne szkła i tyle. Okej! Efekt jest, rzekomo słońce nie jest tak męczące i nie razi, jednakże w praktyce takie okulary mało pomagają. Duża część tych napisów z filtrem UV 400 to ściema i zabieg marketingowy. To tak jakbyś kupował stary samochód za 500 zł i chciał klimatyzację, najlepiej dwustrefową i wentylowane siedzenia. Niby działa, ale jak przyjdzie 30 stopni na dworze to nic nie daje. Dlatego też warto kupić jedne, ale porządne okulary z polaryzacją! No i tutaj mamy kolejne ale! Jest wiele przypadków, że dobrej jakości okulary polaryzacyjne średnio wyglądają. Nie nadają się do modnego looku, czy też bardziej luźnego – tym bardziej na snowboard w Alpach czy Kiteboard w Jastarni. Z pomocą przyszła amerykańska firma Knockaround, która oferuje najwyższą jakość, z mega designerskimi oprawkami. 

No dobra, ale o co w ogóle chodzi z tą polaryzacją?

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne mają jedną wadę – bardzo często odbijają światło w zniekształcony sposób, przez co nie widzimy wyraźnie. Spróbuje Ci to zwizualizować. Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem po ulewie, wtedy kiedy jezdnia jest jeszcze mokra i odbijają się od niej promienie słoneczne. Mimo okularów przeciwsłonecznych czujesz dyskomfort, ponieważ Twoje okulary przeciwsłoneczne nie tłumią całego odbijanego światłatylko część. Tak samo jakbyś patrzył na śnieg, w którym odbijają się promienie słoneczne. Razi. Bardzo razi. Właśnie okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zapobiegają temu efektowi.

 

Okej, ale jak powstają odblaski?

Według naukowców jest to zjawisko optyczne, kiedy wiązka światła pada na gładką poziomą powierzchnię (śnieg, mokra nawierzchnia drogi, lód, woda, szyba samochodu), to światło odbite jest tylko częściowo spolaryzowane, tworząc oślepiającą białą poświatę. Przez to zmienia się diametralnie nasze postrzeganie wielu rzeczy – kształtów, kolorów, pogarsza się komfort widzenia, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji np. wypadku. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie blokują tej białej poświaty – odblasków. Do tego potrzebne są specjalne okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, lub soczewki polaryzacyjne, które są specjalnie zaprojektowane, aby kontrolować odblaski, dzięki filtrowi, który określa rodzaj światła, które dociera do naszego oka. Wszystkie dokuczliwe odblaski są wtedy zablokowane.
 

 

Czyli polaryzacja temu zapobiega? Co to jest polaryzacja?

Tak! Polaryzacja właśnie jest po to, aby blokować te odblaski. Normalnie promienie rozchodzą się w różnych kierunkach, a soczewka polaryzująca ma za zadanie, aby doprowadzić pionowe promienie świetlne do naszych oczu, a promienie poziome odbić. Kiedy promienie słoneczne padają na jakąś gładką powierzchnię ulegają odbiciu i rozpraszają się zawsze w dwóch kierunkach: pionowym i poziomym właśnie. Te pierwsze są dla Nas bardzo istotne, ponieważ dostarczają nam najważniejszych informacji na temat kolorów, kształtów i innych elementów. Te drugie zaś, po odbiciu się od płaskiej powierzchni tworzą białe refleksy, które w normalnych okularach bez polaryzacji, mogą nas oślepić.
 

 

Dobrze, rozumiem. To co robią te soczewki polaryzacyjne?

Dzięki specjalnym soczewkom dostępnym w okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją, możemy patrzeć na otoczenie bez drażniących oczu odblasków, ze zwiększonym kontrastem i wyraźnymi kolorami (normalne okulary przez odblask przekłamują kolory). Co najważniejsze – idealnie chronią oczy podczas silnego nasłonecznienia! Takie soczewki dzięki swojej konstrukcji zapobiegają efektowi refleksu świetlnego i odblasków.

Fala niebieska – promienie słoneczne pionowe
Fala czerwona – promienie słoneczne poziome
 

 

Jakie są zalety polaryzacji?

Redukcja odblasków,
Poprawiony kontrast oraz polepszone widzenie kolorów,
Znakomity komfort widzenia,
Prawdziwa 100% ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV-A oraz UV-B,

Dla kogo są polecane okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Sami jesteśmy sportowcami. Sami jesteśmy kierowcami. Kiedyś używaliśmy przez wiele lat zwykłych okularów dostępnych w sieciach handlowych. Od momentu przetestowania okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją Knockaround, możemy z głębi serca polecić ten produkt każdej osobie uprawiającej sporty wodne (lub np. jeśli jesteś wędkarzem lub marynarzem), śnieżne (np. na lodowcu), a także osób pracujących lub wypoczywających w pełnym słońcu. W sumie, jeżeli Twoje oczy mają styk z dużym nasłonecznieniem to warto o nie zadbać. A jeżeli jesteś kierowcą, to musisz mieć takie okulary i gwarantujemy, że wrócisz po kolejną parę. 🙂